Rusya-Ukrayna savaşının seyrini değiştirecek hamle: ABD’den gizli sevkiyat

Aylar süren beklemenin ardından Ukrayna’ya yaklaşık 61 milyon dolarlık yardımı onaylayan ABD’nin, Kiev yönetimine gizlice uzun menzilli füze sistemi gönderdiği öne sürüldü.

Üst düzey bir ABD’li yetkiliye dayandırılan habere göre, ABD geçen hafta ATACMS olarak bilinen uzun menzilli füzeleri Ukrayna’ya gizlice gönderdi. Ukrayna’nın bu füzeleri ilk defa ülkenin güneyindeki Rus güçlerine karşı ve Kırım’daki bir hava üssünü vurmak için kullandığı kaydedildi.

ABD daha önce aynı füzelerin daha kısa menzilli olan versiyonlarını Ukrayna’ya vermişti ancak Kiev hükümeti uzun süredir uzun menzilli ATACMS sistemi talep ediyordu. 305 kilometre mezilli ATACMS füzeleri, Kırım gibi Rusya’nın konuşlu olduğu bölgelere ulaşarak Rus ordusuna ağır kayıplar verdirme kapasitesine sahip.

RUSYA AÇIK AÇIK UYARMIŞTI

Rusya, Ukrayna’nın ABD’den uzun menzilli ATACM füzelerini alması halinde, Rusya’nın karşı adım atacağını bildirerek Washington’ı açıkça uyarmıştı.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, dün yaptığı açıklamada, daha uzun menzilli füzelerin gönderilmesi halinde, Rusya’nın Ukrayna’da tampon bölge olarak kullandığı alanı genişletmek zorunda kalacağını belirtmişti.

ABD’li kaynaklara göre Joe Biden yönetimi, Ukrayna’ya uzun menzilli füze gönderilmesi planını şubat ayında gizlice onayladı. ABD, planı sevkiyatın güvenliği için haftalarca gizli tuttu.

Haberlere göre Ukrayna, yeni silahı aldığı gün Kırım’da kullanarak Rus güçlerine büyük zarar verdi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, saldırı sonrası orduya teşekkür etmiş ancak ATACM füzelerinden bahsetmemişti.

Savaşta son dönemde Rusya’nın ilerleyişini durdurmaya çalışan Ukrayna, Rus topraklarına da İHA saldırılarını arttırdı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir