UEFA’nın kararı tepki çekti: Avusturya’nın ırkçılıkları… Kimler bunlara göz yumuyor… Odatv tek tek araştırdı

Almanya’da düzenlenen EURO 2024’ün Son 16 Turu’nda Türkiye, Avusturya ile Leipzig’de karşılaştı. Milli Takımımız, ‘Bizim Çocuklar’ ismini hakeden bir savunma anlayışıyla Avusturya’ya geçit vermedi. Gol bulamayan Avusturya, Arda Güler’in iki ‘ölümcül’ kornerinden Merih’in iki golüyle turu geçmesini ve Avusturyalılar’ı çok da uzak olmayan evlerine göndermesini bildi. Maça damga vuran anlardan biri ise, Merih Demiral’ın ikinci golü sonrası iki elini havaya kaldırarak ‘Bozkurt’ işareti yapması oldu. Almanya İçişleri Bakanı Feaser işaret hakkında çıkıp, “Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok. Avrupa Futbol Şampiyonası’nı ırkçılık için bir platform olarak kullanmak kabul edilemez. UEFA’nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz” dedi. UEFA bugün Merih’e gerçekten soruşturma başlattı. Bu gelişmeler yaşanırken Türkiye’nin rakibi Avusturya’nın yakın geçmişte yeşil sahalardaki ‘ırkçılık’ vukuatlarını ise Odatv araştırdı.

HITLER SELAMI

13 Ağustos 2016’da Avusturya 1. Ligi’nde bir Rapid Wien taraftarı maç sırasında “Hitler selamı” verdi. Verdiği selam kameralara takılınca yetkililer harekete geçti. 5 çocuk babası 39 yaşındaki ırkçı, yakalandı. 18 ay cezaya ve ömür boyu stadyumlara girememeye mahkum edildi.

Şahsın sosyal medya paylaşımlarından Nazi ve Hitler hayranı olduğu ortaya çıktı.

IRKÇILIĞA UĞRAMANIN CEZASI 2 MAÇ

2017 yılında Avusturya’da bir 3. lig maçı oynanıyordu. Ganalı futbolcu Bernard Tekpetey’in maçta attığı son dakika golü sonrası rakip taraftarlar kendisine ırkçı tezahüratlarda bulundu. Tekpetey taraftarlara tepki gösterince bir de Avusturyalı hakem tarafından kırmızı kart ile cezalandırılıp oyundan atıldı. Bunun üzerine Avusturya Futbol Federasyonu Tekpetey’in kendini açıklama ve ırkçılığa maruz kaldığını anlatma çabasına rağmen “Tahrik var ama…” dedi. Irkçılığa uğramanın ve isyan etmenin cezası 2 maç olarak değerlendirildi.

Daha sonra federasyonun aklı başına(!) geldi, ırkçılık yapan taraftarların kulübüne 3 bin eure’cuk para cezası verdi.

AVRUPA’NIN EN IRKÇILARI

Yıllar içerisinde Avusturya’da yeşil sahalarda daha bir sürü ırkçılık olayları yaşandı. Ülkede ırkçılık o kadar arttı ki Avrupa Birliği (AB) Temel Haklar Ajansı’nın yayımladığı araştırmaya göre, yüzde 46 ile, Avusturya son beş yılda Avrupa’nın en ırkçı 3 ülkesinden biri olmayı ihmal etmedi.

Araştırmaya göre ırkçılığa maruz kalanların yalnızca yüzde 9’unun kayda geçebilmesine rağmen Avusturya’nın oranı buydu.

FORVETLERİ IRKÇILIKTAN CEZA ALDI

2021 yılında pandemi nedeniyle ertlenen EURO 2020 Finalleri esnasında Avusturya – Kuzey Makedonya ile karşı karşıya geldi. Maçta Sırp kökenli Avusturyalı forvet Marko Arnautovic attığı gol sonrası Arnavut asıllı Kuzey Makedonyalı futbolcu Ezgjan Alioski’ye dönerek ırkçı ifadelerle küfretti. Takım kaptanı David Alaba, sözlerden o kadar utandı ki Arnautovic’in ağzını kapattı.

Arnautovic, “Ben ırkçı değilim” dedi. UEFA önce bir soruşturma açılmadığını belirtti tepkiler yükselince soruşturma başlattı. Arnautovic’e 1 maç ceza verdi, ırkçılıktan. Irkçılıktan ceza alan Arnautovic dün Türkiye’ye karşı forma giydi.

IRKÇI ŞARKIYA UEFA’DAN YASAK

EURO 2024 öncesiydi, UEFA ülkelerden galibiyetlerde çalınmak için şarkı istiyordu. Avusturya, “L’amours toujours”u istedi. Konu Avusturya olunca UEFA temkinli yaklaştı, araştırma yaptı. Sosyal medyada şarkıya ırkçı sözler yazılarak seslendirildiğini farketti. Şarkıyı kabul etmedi, turnuva boyunca çalınmasını da yasakladı.

HOCALARI BİLE UYARDI

Ralf Ragnick çalıştırdığı takımı ve o takımın ülkesini biliyordu. Maç öncesi çıktı açıklama yaptı, Avusturya’daki aşırı sağcılığa karşı bir uyarıda bulundu. Alman hoca, “İki ülkenin, Avusturya ve Almanya’nın tarihi bizim için yeterli bir ders olmalı” dedi.

MAÇ GÜNÜ TÜRKLERE YÖNELİK IRKÇILIKLAR

Ve Son 16 Turu günü geldi çattı. Rakipleri Türkiye’ydi. Avusturyalılar önce ırkçı “L’amours toujours”u seslendirdiler, sonra en hafifi “Almanya Almanlarındır, yabancılar dışarı” şeklinde çevrilebilecek sloganlar attılar.

MAÇ SIRASINDA DA KÜFÜRLER VE KÜÇÜMSEMELER SÜRDÜ

Bunun yanı sıra maç öncesi her buldukları mikrofon ve kamerada Türkiye’yi, Türkleri ve Milli Takımımızı küçümseyip durdular. Özellikle Arda Güler’e yönelik inanılmaz bir küçümseme ve küfretme hevesleri vardı, yaptılar. Maç sırasında da Arda’ya yüklenmeye devam ettiler.

Arda işte bu ortamda korner kullanmaya geldiğinde ırkçılık kokan küfürler ve küçümsemeler devam ediyordu. Kendi geçmişlerinden gelen gelenekle bunu normal karşılıyorlardı. Arda’ya önce plastik bardak attılar sonra elleriyle hareket çekip küfür ettiler.

Arda ortayı yaptı, Melih kafayı vurdu. Top ağlara gidince Arda’ya daha büyük öfke kustular. Çektikleri el hareketleri ve küfürleri yetmeyince gole sevinen Milliler’in üzerine bardak ve yabancı madde yağdırdılar.

Merih golü attıktan sonra ellerini iki yana açtı, Türk sembolü “Bozkurt”u yaptı. Merih, ırkçılığı normalleştirmiş Avusturyalılar’a “Türklüğü ile gurur duyduğunu” anlatan sevinciyle bilmeden aslında yanıt verdi.

AVUSTURYA’YA DA SORUŞTURMA AÇILDI

Merih Demiral’a başlatılan soruşturmanın ardından gelen tepkiler üzerine Avusturya’ya da soruşturma başlatıldı.

Arda Ormancı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir