Daha geç yaşlanıyoruz… 10 yıl gençleştik

Yaşlanmak eskisi kadar kolay değil; atık 70 yaşın yeni 60 yaş olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları, günümüzün 70 yaşındaki insanlarının fiziksel ve zihinsel açıdan önceki kuşaklara göre daha genç olduklarını keşfetti.

Araştırmacılar, İngiltere’de 60 yaş üstü 14.710 kişiden toplanan hem yürüme hızı, uyku, nefes alma kapasitesi, kavrama kuvveti, işitme, görme ve denge gibi fiziksel sağlığı hem de hafıza, hatırlama ve psikolojik dahil olmak üzere zihinsel sağlığı kapsayan yıllar süren verileri analiz etti.

Ekip, “Sonuçlarımız, günümüzün 70 yaşındaki bireylerinin, önceki nesillerdeki daha genç yetişkinlerle büyük ölçüde eşdeğer işlevselliğe sahip olduğunu gösteriyor. Belki de 70 gerçekten yeni 60’tır” dedi.

Araştırmacılar; yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet gibi sorunlarla ilgili farkındalığın artması da dahil olmak üzere, daha iyi sağlık hizmetlerinin olmasının bu durumla ilişkili olduğunu düşünüyor. Ayrıca sigara içmenin azalması ve daha iyi beslenme gibi daha sağlıklı yaşam, yıllar içinde iyileşen çevresel koşullarla bulaşıcı hastalıkların azalmasının da yine yaşlanmayı geciktirmiş olduğu üzerinde duruluyor.

New York’taki Columbia Üniversitesi’nden John Beard liderliğindeki ekip, yaşlanma sürecinde yaşanan bu olumlu gelişmenin erkek ve kadınlarda benzer olduğunu belirtiyor.

Research Square dergisinde yayınlanan çalışma, insanların yaşlılığın eskisinden daha geç başladığını düşündüklerini ortaya koyan ayrı bir araştırmanın ardından geldi.

Berlin’deki Humboldt Üniversitesi’nden bir ekip 14 bin kişiden gelen verileri inceledi. “Birini kaç yaşında yaşlı olarak tanımlarsınız?” sorusunu 1911 doğumlu katılımcılara 65 yaşındayken bu soruya 71 olarak cevap verirken, 1956 doğumlular 65 yaşında olduklarında yaşlılığın başlangıcını 74 olarak belirlediler.

Araştırmanın yazarı Markus Wettstein, bunun daha uzun yaşam beklentisi ve daha iyi sağlıkla ilgili olabileceğini, dolayısıyla geçmişte yaşlı olarak kabul edilen belirli bir yaştaki insanların artık yaşlı sayılamayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir