Felakette 15 kişi can vermişti… İki kardeşin yürek yakan hikâyesi

Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki Ağaçsever, Yazçiçeği, Köksalan ve Yücebağ köyleri ile Mazıdağı sınırındaki Şenyuva ve Yetkinler köylerinde çıkan arazi yangınlarında hayatını kaybedenlerin kesin ölüm nedeni de belli oldu.

Adli tıp kurumunda otopsi işlemleri tamamlanan 15 kişinin ölü muayene raporu ile otopsi raporlarına göre, ileri derecede yanık, meydana gelen yangın sonucu rüzgârın da etkisiyle maruz kaldıkları yoğun dumandan dolayı akciğer ve solunum yetmezliği sonucu hayatlarını kaybettikleri belirlendi.

Otopsi raporlarının soruşturma dosyasına gönderilmesiyle ölenler maktul olarak eklendi.

Yangının ön inceleme raporunda elektrik direğinden kaynaklandığı tespit edilince DEDAŞ’ın en alt kademeden üst sorumlu mevkiye kadar sıralı yetkilileri şüpheli sıfatıyla yer alıyor. Tanık ve mağdurların ifadeleri ise alınmaya başlandı.

Jandarma Kriminal ve Olay Yeri İnceleme ekiplerinin yangının çıktığı açık arazideki delil toplama işlemleri ve hazırladığı fezleke ve raporlar da soruşturmanın yürütüldüğü Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

KAPSAMLI RAPOR BEKLENİYOR

Yangının elektrik direğinden çıktığına dair hazırlanan ön bilirkişi raporunu eksik ve yetersiz bulan savcılığın tayin ettiği elektrik mühendislerinden oluşan bilirkişi heyeti raporunun da önümüzdeki günlerde savcılığa teslim edilerek yangının nihai ve kesin nedeni belirlenecek.

Tarlalardan geçen yüksek gerilim ve enerji nakil hatlarındaki kablo bağlantıları, bölgede sık sık elektrik kesintilerinin yaşanıp yaşanmadığı, voltaj ve akım sorunlarının olup olmadığı ve nakil hatlarının rutin periyodik bakım ve revizyonlarının yapılıp yapılmadığı, yapılmış ise en son ne zaman rutin bakımın yapıldığı da savcılığın talebi üzerine bilirkişi raporunda yer alacak.

Mazhar Demir ve  Nuri Demir

İKİ KARDEŞİN YÜREK YAKAN YAŞAM MÜCADELESİ HİKÂYESİ

Bu arada yangınla ilgili iki kardeşin yürekleri dağlayan hikâyesi de ortaya çıktı.

Meradaki hayvanlarını kurtarmaya giden Mazhar Demir’in (28) rüzgârın da etkisiyle bir anda alevlerin arasında kalınca yangının çıktığı noktadaki direğe tırmanarak kendini alevlerden korumaya çalıştığı öğrenildi.

Ancak alevlerin giderek bölgeyi sarıp sarmalaması üzerine bu kez bölgeyi yangından çıkan yoğun duman kapladığı ve bir süre alevlerden kaçan Mazhar Demir’in bu kez de yoğun dumana maruz kaldığı için nefes alamayarak bilincini kaybettiği ve şuursuzca çıktığı direkten yangının ortasındaki zemine düştüğü bildirildi.

Yangının gerisinde kalan ve çaresizce kardeşini çıktığı direkten kurtarmaya çalışan ağabeyi Nuri Demir’in (38) ise zemine düşen kardeşini kurtarabilmek için alevlerin arasına daldığı ve kardeşini sırtına alarak alevlerin içinden çıkarmaya çalışırken, her ikisinin de dört bir yanı saran yangının içinden çıkamayarak hayatlarını kaybettikleri ifade edildi.

Aynı olayda hayatını kaybeden kuzenleri Şeyhmus Demir’in de kalbinin doğuştan delik olduğu ve akciğer solunum yetmezliği yaşadığı için maruz kaldığı yoğun duman nedeniyle zehirlenerek hayatını kaybettiği öğrenildi.

Şeyhmus Demir

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki Köksalan Mahallesi’nde 20 Haziran’da saat 22.15’te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgârın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahalleleri istikametine ilerlemiş, yangın ekiplerin ve vatandaşların yoğun çalışması sonucu kontrol altına alınmıştı.

Köksalan, Bağacık, Yazçiçeği ve Ağaçsever mahallelerinde 7 bin 900 dekar tarım alanı küle dönmüş, bunun 6 bin 789 dekarında anız, bin 111 dekarında ise hasadı yapılmamış buğday ekili araziler olduğu belirlenmişti.

924 küçükbaş hayvan telef olurken, ağır yaralı yüzlerce küçükbaş hayvan ölmek üzereyken kesime gönderilmişti. 1 traktör ve 14 adet sulama tesisi de yanarak kullanılamaz hale gelmiş, yüzlerce kök meyve ağacı yanarak kül olmuştu.

Mazıdağı ilçesinin Yücebağ Mahallesi’nde Şeyhmus Demir (17), Hasan Demir (40), Mazhar Demir (28), Nuri Demir (38), Sinan Deviren (24), Remzi Yılmaz (25), Resul Yılmaz (18), Azat Yılmaz (23), Taliha Demir (59), Fadıl Demir (52); Çınar ilçesinin Köksalan Mahallesi’nde Ubeydullah Buğdaycı (30), Abdurrahman Buğdaycı (15); Çınar’ın Yazçiçeği Mahallesi’nde İsmail Yardımcı (46), Kerime Erdemli (55) ve Zekiye Erdemli (58) çıkan yangında hayatlarını kaybetmişlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir