Mehmet Şef’in acı hikayesi: Eline ne oldu


MasterChef’te şef koltuğunda oturan Mehmet Yalçınkaya sol elini sürekli cebinde tutmasıyla dikkat çekiyor. Dünya çapında başarılarını kanıtlayan Mehmet Yalçınkaya, 2024 MasterChef Türkiye’nin dün gece ekranlara gelen bölümünde 5 yaşındayken 3 parmağını kaybettiğini açıkladı.

Elemelere katılan yarışmacı, 3 yaşında traktör pervanesine parmaklarını kaptırdığını söyledi. Bunun üzerine Mehmet Şef benzer hikayeleri olduğunu ifade ederek “Ben bu konuya hiç değinmedim, ilk kez açıklıyorum” sözleriyle başından geçenleri anlattı. Masterchef’in ünlü ismi acı olayı şu sözlerle paylaştı;

“Ben de 5 yaşında yaşadım. Benzer hikayelerimiz aslında. Ben de iki arkadaşımla oynarken 3 tane parmağımı kaybettim. Seni anlıyorum. Kolay olmuyor. İş görüşmesine gittiğinizde saklarsınız, çünkü sizi işe almayacaklar gibi gelir. Çok yakın akrabalarımızdan biri benim evlenemeyeceğimi, bana kız vermeyeceğini düşünüyordu. İş yerlerine gittiğimde de bu korkuyla gidiyordum, almayabilirler mi düşünüyordum. Ama çoğu iş yerine de alındım, kariyer yaptım ve gördüğün gibi MasterChef Türkiye’de jüriyim”

“ASKERLİK ŞUBESİNDE ELİMİ SAKLADIM”

Yaşananların kolay olmadığını vurgulayarak Yalçınkaya sözlerini şöyle sürdürdü;

“Askerlik şubesine gittim, elimi sakladım. Beni askere alsınlar diye. Daha sonra şehrin içine gittim, pastanenin içinde askerleri gördüm. Askerlere dedim ki ben askere gitmek için elimi sakladım. Onlar da dediler ki git hemen askerlik şubesine doğruyu söyledi. Yoksa askere gidersen daha büyük tepkiyle karşılaşırsın, neden sakladın diye…

“İNSANLAR KIYMA MAKİNESİ SANIYOR”

Bu bir lanet değil, bu bir kaza. Dolayısı ile ben de kapının önünde oynarken geçirdiğim bir kaza. Çoğu insan buna kıyma makinesi diyor. Yada başka şeyler diyor. Hayatta yaşadığımız kazalar bizi tutunmaya sevk ediyor. Kolu ayağı, vücudunun yarısı olmayanlar var, ağzıyla resim yapanlar var”

MEHMET YALÇINKAYA KİMDİR?

‘Fusion Mutfak’ akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye’ de ilk uygulayan isim olan Mehmet Yalçınkaya, dünya çapında başarılarını kanıtlamış bir isim. Masterchef’in Mehmet Şef’i 1974 yılında aşçılar diyarı Bolu’da dünyaya geldi. 2004’te İstanbul Yemek Akademisinde insan anatomisi ve sindirim sistemi üzerine eğitim aldı. 2005 yılında Amerika’nın ünlü gurme dergisi “CULINARY” de Trend Chef olarak biyografisi ve spesiyalleri yayımlandı. Türk mutfağı ile ilgili çeşitli fuar, festival ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifikalar kazandı.Fransa, İtalya, Katar, Almanya ve Yunanistan gibi dünyanın farklı yerlerinde ve farklı kültürlerde Gastronomi ve Mutfak Koordinatörlüğü yaptı.

2008’de Almanya’da dört yılda bir yapılan IKA OLİMPİYADE DER KÖCHE A kategorisinde dünya üçüncüsü olmayı başardı. 2012’de Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında dünya ikincisi oldu. Almanya’da dört yılda bir yapılan 2008 IKA OLİMPİYADE DER KÖCHE A kategorisinde dünya üçüncüsü oldu. 2018 TÜRES tarafından düzenlenen Türkiye Lezzet Ödüllerinde 500 bin kişinin üzerinde halk oylaması ile En iyi Şef Ödülü’nün de sahibi oldu. Ayrıca pek çok ulusal ve uluslararası ödülün de sahibi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir