Simpsonsların Son Kehaneti Dünyayı Yakacak!

The Simpsons dizisi, Donald Trump’ın başkanlığından koronavirüs pandemisine kadar birçok olayı önceden tahmin etmesiyle ünlüdür. Son bölümlerinden birinde 2024 yılına ilişkin şok edici bir tahminde bulunarak küresel çapta büyük yankı uyandırdı. Eğer bu tahmin doğru çıkarsa, dünya genelindeki aşırı sıcaklık dalgalanmalarının gıda üretimini ciddi şekilde etkileyeceği ve bu durumun gıda sektörünü olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

The Simpsons’ın gelecek bölümleri, izleyiciler tarafından bu tür kehanetler ve öngörüler için büyük bir merakla bekleniyor. Dizi, geçmişte Apple Vision gözlüğü, Lady Gaga’nın Superbowl performansı ve Donald Trump’ın başkanlık adaylığı gibi birçok olayı önceden tahmin etmesiyle tanınmaktadır.

Özellikle küresel ısınmanın etkilerini ele alan bir bölümde, 2024 yılında artan sıcaklık ve değişen çevre koşullarının tarım ürünlerinin besin değerlerini düşüreceği ve bu durumun insan sağlığı üzerinde ciddi etkiler yaratacağı vurgulandı.

SIMPSONLAR’IN HİKAYESİ

Simpsonlar, Matt Groening tarafından Fox için yaratılan animasyon televizyon durum komedisidir. Dizi Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie’den oluşan orta sınıf bir Amerikan ailesinin satirik bir parodisidir. Şov, Springfield adlı kurgusal bir şehirde geçmekte ve Amerikan kültürünü, toplumunu, televizyonunu ve farklı insanlık hâllerini hicvetmektedir. Simpsonlar, şu anda Disney+ platformunda yayınlanmakta.
Aile, Groening tarafından yapımcı olan James L. Brooks ile önce bir dakikalık kısa animasyon serisi olarak tasarlandı. Groening, disfonksiyonel bir aile oluşturdu ve ailedeki karakterlere kendi ailesindeki üyelerin adını verirken, kendi adının yerine ise Bart adını kullandı. Kısa gösteriler, 19 Nisan 1987’de The Tracey Ullman Show’un bir parçası oldu.

527 MİLYON DOLARLIK HASILAT ELDE ETTİ

Üç sezon yayımlandıktan sonra skeç yarım saatlik altın saatler şovu olarak geliştirildi ve bir sezonda (1989-1990) İlk 30 reyting listesinde yer alan ilk Fox dizisi olarak kanalın ilk hitlerinden oldu. Uzun metrajlı film olan Simpsonlar: Sinema Filmi, 26 ile 27 Temmuz 2007 tarihlerinde dünya genelinde sinemalarda gösterildi ve dünya çapında 527 milyon dolarlık hasılat elde etti.

EN UZUN SÜREDİR YAYINDA OLAN DİZİ

Simpsonlar, ilk yayımlandığı günden itibaren 25 Primetime Emmy Ödülü, 26 Annie Ödülü ve bir Peabody Ödülü dahil olmak üzere onlarca ödül kazandı. Time dergisinin 31 Aralık 1999 tarihli sayısında dizi, 20. yüzyılın en iyi televizyon dizisi olarak adlandırıldı ve 14 Ocak 2000’de Simpson ailesi, Hollywood Bulvarı’nda bir yıldız ile ödüllendirildi. Simpsonlar, en uzun süredir yayımda olan Amerikan sit-comu, en uzun süredir yayımda olan Amerikan animasyon programı ve 2009’da Gunsmoke’u geçerek en uzun süredir yayımda olan altın saatler eğlence dizisidir. Birçok yetişkin odaklı animasyon durum komedisi, Simpsonlar’ca etkilenirken, Homer’ın ünlemi “D’oh!”, İngilizce sözlüğe eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir